TUBİTAK'tan Enerji ve Savunma Sanayi Alanında Ar-ge Yapan Firmalara Ziyaret

20 Temmuz 2023 03:15 Güncelleme : 20 Temmuz 2023 12:24

TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kayseri'de faaliyet gösteren ve insansız hava araçları ve yenilenebilir enerji sektöründe ar-ge yapan firmalara ziyarette bulundu.

TUBİTAK'tan Enerji ve Savunma Sanayi Alanında Ar-ge Yapan Firmalara Ziyaret

TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Erciyes Teknopark'ta başarılı bir kaç firmayı ziyaret ederek çalışmalarını inceledi.  Savunma sanayiine yönelik arge yapan ve yenilenebilir enerji alanlarında çalışma yapan MSG Teknoloji'yi ziyaret eden Mandal, firmanın çalışmalarını yerinde inceledi.

2017 yılında Erciyes Üniversitesi bünyesinde WEAR - Wind Engineering And Aerodynamics Research Group ekibi tarafından başarı ile tamamlanmış TÜBİTAK 1001 (COST Uluslararası) projesi kapsamında, tescilli ulusal patent ve birçok akademik çıktı ortaya koyan Prof. Dr. Mustafa Serdar GENÇ’in akademik bu çalışmaların ticarileşmesi için taşın altına elini koyarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı- KOSGEB desteği ile 2019 yılında kurduğu Multi Science Gate (MSG) Teknoloji Limited Şirketi ARGE çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

MSG Teknoloji’nin, Türkiye’de yeni açılan TÜBİTAK 1702 Patent Tabanlı TEYDEB programının Kayseri’de ilk desteklenen ve halen devam eden “Yenilikçi Rüzgar Türbini ve İnsansız Hava Aracı Kanatları“ isimli projesi ile mevcut patent çalışmalarını yerinde görmek için TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal, firmayı ziyaret ederek proje çalışmaları ile firmanın yeni geliştirmiş olduğu yerli ve milli rüzgar sensörü hakkında bilgiler aldı.

Firma TEYDEB projesinde, rüzgar türbini ve insansız hava araçları kanatlarının performansını iyileştirme üzerine 3 adet patentinin ticarileşmesi için tasarım, prototip imaları ve testler gerçekleştirmekte olup, proje başarı ile yürütülmekte olduğu bilgisini verdi.

Ayrıca, firma 2022 yılında ulusal patent olarak tescillenen Simetrik Rüzgar Sensörü prototipini demo olarak TÜBİTAK Başkanına gösterdi ve yerli ve milli olarak geliştirilen bu sensörün avantajlarını uygulamalı olarak ifade etti. Prof. Dr. Hasan MANDAL’a , yurtdışından rüzgar hızı ölçümü ve yön ölçümü için ayrı ayrı iki cihaz şeklinde satın alınan rüzgar ölçüm aleti yerine, daha hassas ve daha ucuz ve tek bir cihaz olarak üretilen bu patentli yerli ve milli sensör ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren santrallerin hem dışa bağımlılığının azaltılacağı hem de milli teknolojimizin yurtdışına pazarlanması ile ülkemize yapılabilecek ihracat hakkında bilgiler verildi.

Ayrıca, firma yetkilisi Prof. Dr. Mustafa Serdar GENÇ, ülkemizin yaşadığı son derece üzücü deprem hadisesi sonrasında hızlı bir şekilde çözüm üretmek adına öğrencilerimize BİÇABA destek programı açan ve projelerde hem STAR hem de BİÇABA programları kapsamında bursiyer desteği veren TÜBİTAK’a teşekkürlerini iletti.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış