Memurluğu Bıraktı Tarıma Atıldı! Her Biri 28 Bin Lira Kazandırıyor!

9 Haziran 2022 07:58 Güncelleme : 9 Haziran 2022 07:58

İstanbul'da memur olarak ikamet ederken bir anda bırakarak memleketi Adana'ya dönüş yapan Süleyman Dal, topraksız tarım ile marul üretimine el attı. Kazancını kendi emeğiyle sağlayan Süleyman Dal ürünlerini aracı olmadan kendisinin sattığını belirtti. Küçük arazilerin ekonomiye kazandırılmasını ve en az 28 bin lira kazanmanın mümkün olduğunu duyurdu.

Memurluğu Bıraktı Tarıma Atıldı! Her Biri 28 Bin Lira Kazandırıyor!

Memuriyetini Bıraktı Tarıma Atıldı!

İstanbul'da memurluk yapan Süleyman Dal memuriyetinden vazgeçerek memleketi Adana'nın Kozan ilçesine yerleşti. Memleketine dönen Süleyman Dal topraksız marul üretimine başladı. Adana şehrinin Kozan ilçesi ile Osmaniye'nin Kadirli ilçe sınırında bulunan Akköprü Mahallesi'ndeki 1 dönüm arazisi bulunan Süleyman Dal, toplamda 4 sera kurarak topraksız marul üretimine başladı. 38 yaşındaki Süleyman küçük arazilerin ekonomiye kazandırılarak en az 28 bin TL kazanılmasının mümkün olduğunu duyurdu.

İstanbul'da ailesinden ayrı kaldığını belirten Süleyman Dal memleketine döndü. Süleyman Dal, "Aklımda iki iş fikri vardı. Hayvancılık veya tarım. Bu işi değerlendirdim. Çünkü geldiğimde köylülerin atıl küçük arazilerini değerlendirmediğini gördüm. Belki onlara fikir ve yenilik olur amacı ile bu işe girdim. Büyük topraklara sahip olanlar değil kısıtlı imkanlarla, insanlara belki fikir olur diye bu işe başladım” sözlerine yer verdi.

Memuriyetini Bıraktı Tarıma Atıldı!

28 Bin TL Kazanç!

Konuşmasına devam eden Süleyman Dal her yılda 8 kez ürün alabileceğini toplamda 7 bin 200 kök marul üretimi hazırladıklarını belirterek, "Toprağın görevini küçük saksılarda sağlıyoruz. Topraksız tarım oluyor. Hiç toprak yok. Toprağın işlevi tutunmayı sağlamak. Bitkiyi besleyen mineraller ve su sistemine eklediğimiz besinlerle beslenmesini sağlıyoruz. Suyu da boşa harcamıyor dönen bir sitem ve ısırgan otundan yaptığımız organik gübre ile bitkiyi besliyoruz" ifadelerini kullandı.

Devam eden konuşması ise şu şekilde;

"Marulun tanesi 3-5 TL arasında satılıyor. Aracı olmadan kendimiz satıyoruz. Potansiyel olarak söylersek 7 bin kök aynı yerden 8 kez ürün almak anlamına geliyor. Şu anki şartlarda her seradan yaklaşık 28 bin TL civarında kazanç potansiyeli var” 

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış