Kokusunu Yedi Düvel İşitecek! Anadolu'nun En Özel Tarifi İle Etli Nohut Yemeği Tarifi

9 Haziran 2022 06:58 Güncelleme : 9 Haziran 2022 06:58

Baklagillerin bizim soframızda yeri çok ayrıdır. Tabi ki nohutun da. Nohutun bir çok yemeğini yaparız. Tabi etli nohut ise bunların en başında gelenidir. İşte Anadolu'nun klasik ve en özel tarifi ile etli nohut yemeği

Kokusunu Yedi Düvel İşitecek! Anadolu'nun En Özel Tarifi İle Etli Nohut Yemeği Tarifi

Etli nohut yemeği sulu yemek oluşu ile sofralarda yerini rahatlıkla bulan sağlık açısından fayda sağlayan bir yemektir. Baklagil grubundan nohudun yer aldığı bu yemek et ile beraber yapılınca malzeme olarak da zengin bir yemektir. 

Etli Nohudun Faydaları Nelerdir?

 Baklagiller lif açısından oldukça zengin olduğu için sindirim sistemine dost bir yemektir. Nohut güç konusunda da vücuda oldukça direnç sağlar. Etli nohut yemeği bir diğer açıdan ele alınınca etin protein açısından önemli bir gıda olması ile birlikte çocukluk ve gelişim çağında büyümede; yetişkinlerde yapım ve onarımda oldukça önemli bir yer tutar.

Etli Nohudun Faydaları Nelerdir?

Etli Nohut Yemeğinin Malzemeleri Nelerdir?

 İsminden de belli olduğu gibi en önemli ve ama malzemeleri nohut ve ettir. Tabi bu ikisi de yalnız başına yemek oluşturmak için yeterli değildir. Pul biber, salça, karabiber ve kekik de bu yemeğin olmazsa olmazlarıdır. Soğan ve tuzda eksiksiz konmalıdır yemeğe.

 • Yarım kilo kuşbaşı doğranmış et
 • 1,5 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1 adet kuru soğan
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı salça
 • Tuz
 • Pul biber

Etli Nohut Yemeğinin Malzemeleri Nelerdir?

Etli Nohudun Yapılış Aşamaları Nelerdir?

 1.  Öncelikle malzemelerin son kullanma tarihleri ve tazeliği kontrol edip malzemeler o şekilde alınmalıdır.
 2. İlk önce nohutlar özenle haşlanmalıdır.
 3. Nohutlar haşlanırken soğanlar küp küp doğranmalı salça ve baharatlarla beraber pembeleşene kadar denen süre kadar kavrulmalıdır.
 4. Sonra temizce yıkanmış eti ve haşlanmış nohutları eklenmelidir.
 5. Bir kaç dakika kavurduktan sonra tuzu ve suyu eklenip pişmeye bırakılmalıdır.
 6. Tam manasıyla yemek tarifi bu şekildedir.
 7. Sırasıyla tüm aşamalar dikkatle yapılırsa eksiksiz bir tat elde edilecektir.

Güzel Bir Etli Nohudun Püf Noktaları Nelerdir?

 Güzel bir etli nohudun en önemli püf noktası kaliteli malzeme tercihidir. Hem sağlık hem tat açısından dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Etin tazeliğine ve etin lezzet oranının yüksek olduğu bölgeden oluşuna da dikkat edilmelidir. Nohut tam haşlanmalıdır ve pişme aşamasında yeterince pişmelidir. Suyu eklenmeden önceki kavurma aşaması da özenle yapılması gereken bir aşamadır lezzetli bir yemek elde etmek için. Bütün bunlara dikkat edilirse mutlaka lezzetli ve sağlıklı bir yemek elde edilecektir. 

Etiketler

Yemek Tarifleri